Telefon lehallgatás elleni védelem
Hogyan veszem észre, hogy a telefonomat lehallgatják?
A mobiltelefonok lehallgatása napjainkban egyre gyakoribb és aggasztóbb probléma. Bárki célpont lehet, függetlenül attól, hogy milyen okostelefont használ. De hogyan tudhatjuk meg, hogy valóban lehallgatják-e a készülékünket? Összegyűjtöttük azokat a jeleket és módszereket, amelyek segítségével kideríthetjük, hogy a telefonunkat lehallgatják-e.
Kémszoftverek – hogyan kerülnek a telefonra?
A kémszoftverek telepítésének hátterében kiberbűnözők, üzleti körök, magánszemélyek, szervezetek stb. is állhatnak. A kémszoftverek telepítése többféleképpen is megvalósulhat:
- Az adathalászok egyik módszere, amiről már korábbi bejegyzésünkben is beszámoltunk, hogy átalakítanak egy nyilvános töltőt és amikor a töltőt csatlakoztatjuk a telefonunkhoz, a szoftver telepítődik. Az ilyen esetekben nem célzott a támadás, csak az a cél, hogy tetszőleges telefonokról szerezzenek meg szenzitív adatokat és így átvegyék az irányítást a telefonunk, a bankkártyánk, vagy a bankszámlánk felett.
- A másik esetben már célzott támadásról beszélünk, kifejezetten az adott személyről szeretnének információt gyűjteni. A kémszoftvert SMS, üzenet, email útján, vagy akár egy óvatlan pillanatot kihasználva telepítik az illető telefonjára. Az áldozatnak sejtése sincs, hogy megfigyelés alá vonták, mivel a telefonon ennek nincsen látható jele. A telepítés után a személy tartózkodási helye a GPS koordináták alapján nyomon követhető, láthatók az üzenetei és böngészési előzményei, illetve a kémszoftvertől függően akár beszélgetései is lehallgathatók.
Szeretnénk kiemelni, hogy az ilyen telepítések Magyarországon illegálisak. Magyarországon egy személy lehallgatását kizárólag bírói hivatalok engedélyezhetik a rendőrség, a NAV, az ügyészség, a Terrorelhárítási Központ, a Nemzetvédelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, Információs Hivatal, és a Katonai Biztonsági Hivatal szervei részére.
Jelek, amelyek arra utalhatnak, hogy lehallgatják a telefonját
- Gyors akkumulátor-lemerülés: ha a telefon akkumulátora hirtelen gyorsabban merül, mint korábban, akkor ez arra is utalhat, hogy egy új program fut a háttérben, és ez akár egy kémszoftver is lehet.
- Nyugalmi állapotban történő túlmelegedés: ha a telefon nyugalmi állapotban is túlmelegszik, akkor valószínűleg valamilyen szoftver vagy alkalmazás fut a háttérben, ami akár lehallgatást is végezhet.
- Ok nélküli kijelző-világítás: ha a telefon kijelzője ok nélkül világít, akkor ez szintén arra utalhat, hogy valaki hozzáfér a készülékhez.
- Furcsa hangok telefonálás közben: ha telefonálás közben furcsa hangokat, zörejeket vagy visszhangot hall, felmerülhet a lehallgatás lehetősége is.
- Értelmetlen szöveges üzenetek: ha értelmetlen szöveges üzeneteket kap, amelyekben véletlenszerű betűk és számok szerepelnek, akkor ez arra is utalhat, hogy valaki rosszindulatú szoftvert telepített a telefonra.
- Nem kívánt tevékenységek: ha a telefon olyan parancsokat hajt végre, amelyeket nem a felhasználó kezdeményezett, akkor lehetséges, hogy valaki távolról irányítja az eszközt.
Hogyan ellenőrizzük a lehallgatást?
- Billentyűkombinációk használata: az Android készülékeken a `#62#`, iPhone-on pedig a `#67#` kombináció segítségével deríthetjük ki, hogy melyik számra továbbítják az adatokat. A `#21#` kombinációval pedig megállapíthatjuk, hogy továbbítják-e a hívásainkat.
- Kapcsolatba lépés a szolgáltatóval: a `##002#` kombináció használatával megakadályozhatjuk a lehallgatást, majd kapcsolatba kell lépni a hálózat üzemeltetőjével, hogy megerősítsék vagy cáfolják a lehallgatás tényét.
Mit tehetünk a lehallgatás megelőzése érdekében?
- Biztonságos alkalmazások használata: csak megbízható forrásokból töltsünk le alkalmazásokat, és kerüljük a gyanús csatolmányokat vagy webhelyeket.
- Bluetooth és Wi-Fi kikapcsolása: ha nem használjuk, kapcsoljuk ki a Bluetooth és a Wi-Fi funkciókat, mivel ezek révén is hozzáférhetnek a telefonunkhoz. Csak megbízható és védett Wi-Fi hálózatokhoz kapcsolódjunk.
- Gyári visszaállítás: ha gyanítjuk, hogy a telefonunkat lehallgatják, akkor végezzünk el egy gyári visszaállítást a készüléken, miután készítettünk egy biztonsági mentést.
- Repülőgép üzemmód: ha gyanús tevékenységet észlelünk, kapcsoljuk be a repülőgép üzemmódot, hogy megszakítsuk az esetleges kapcsolatot.
Telefon lehallgatás elleni védelem android telefonon
- Operációs rendszer frissítése: Győződjünk meg róla, hogy az androidos operációs rendszerünk naprakész. Az Android 6-os verziójától kezdve számos biztonsági funkció elérhető, amelyek megakadályozzák, hogy alkalmazások észrevétlenül hozzáférjenek az eszköz mikrofonjához vagy más sérülékeny komponenseihez.
- Alkalmazásengedélyek szabályozása: korlátozzuk az alkalmazások mikrofonhoz való hozzáférését. A Beállításokban az Alkalmazások menüpont alatt ellenőrizzük és szabályozzuk az engedélyeket.
- Digitális asszisztensek korlátozása: kapcsoljuk ki a Google Asszisztens vagy más digitális asszisztensek hangalapú aktiválását. (Google Asszisztens: Beállítások – Google – „Hey Google & Voice Match”).
- Szoftverfrissítések és biztonsági ellenőrzések: rendszeresen frissítsük a szoftverünket és végezzünk biztonsági ellenőrzéseket.
- Speciális eszközök használata: fontoljuk meg olyan eszközök használatát, mint a zaj generátorok, amelyek megakadályozhatják a lehallgatást.
- Titkosított kommunikáció: használjunk olyan alkalmazást, amely titkosítja a hívásokat és az üzeneteket. Használjon SecuSUITE-et.
iPhone lehallgatás elleni védelem
- Alkalmazásengedélyek szabályozása: győződjünk meg róla, hogy az alkalmazások csak szükséges engedélyekkel rendelkeznek. A Beállításokban válasszuk ki az alkalmazást, és kapcsoljuk ki a mikrofonhoz való hozzáférést, ha az nem szükséges.
- Siri és más asszisztensek korlátozása: kapcsoljuk ki a Siri (Beállítások – Siri – Siri-kérelmek) vagy más asszisztensek hangalapú aktiválását.
- iCloud és Apple ID biztonság: ellenőrizzük az iCloud-fiókhoz rendelt eszközöket, és távolítsunk el minden ismeretlen eszközt. Állítsuk be a kétfaktoros hitelesítést az Apple ID-hoz, hogy megakadályozzuk a jogosulatlan hozzáférést.
- Frissítések és biztonsági ellenőrzések: győződjünk meg róla, hogy az iOS és az alkalmazások naprakészek. A rendszeres frissítések fontosak a biztonsági rések lezárásához.
- Speciális eszközök használata: fontoljuk meg olyan eszközök használatát, mint a zaj generátorok, amelyek megakadályozhatják a lehallgatást., bár ezek általában inkább fizikai környezetben hatékonyak.
- Titkosított kommunikáció: használjunk olyan alkalmazást, amely titkosítja a hívásokat és az üzeneteket. Használjon SecuSUITE-et.
Telefon lehallgatás elleni védelem – összegzés
A telefon lehallgatása komoly veszélyt jelent a magánéletünkre és biztonságunkra, azonban, ha figyelünk a fenti jelekre és megelőző intézkedéseket teszünk, akkor csökkenthetjük annak kockázatát, hogy valaki hozzáférjen a készülékünkhöz.
Mindig legyünk körültekintőek és vigyázzunk arra, hogy milyen alkalmazásokat telepítünk, és milyen kapcsolatokat engedélyezünk a telefonunkon.
A CNS Risk biztonságos megoldást ajánl azoknak, akik a lehallgatás kockázata nélkül szeretnének telefonhívásokat folytatni.