Oldal kiválasztása

Telefonos csalás: mit tegyünk és mit ne?

május 28, 2024

Telefonos csalás – a legújabb banki adathalászati módszer

Ismét jelentősen megnövekedett számú adathalászat történik a banki csalások során. A bűnözők újabb és újabb trükköket vetnek be az ügyfelek banki adatainak a megszerzése érdekében. Legújabb módszerük a telefonos csalás. A telefonon történt kapcsolatfelvétel során a pénzintézet ügyintézőjeként, illetve munkatársaként mutatkoznak be és a bizalom megerősítése érdekében felajánlják az ügyfélnek, hogy fényképpel ellátott igazolványt küldenek az e-mail címükre.

A hívás során arról értesítik az ügyfeleket, hogy a veszélyben van a pénzük a számlájukon, emellett gyanús utalás kezdeményezése miatt vették fel velük a kapcsolatot. A bűnözők ezt követően egy „vírusírtónak” nevezett program telepítését kérik az ügyfél számítógépére, illetve telefonjára. Ez a program azonban nem „vírusirtó”, hanem egy távoli elérést biztosító program ami a megszerzett ügyféladatok (adathalászat) felhasználásával átveszi az irányítást az ügyfél számlája felett. Ezt úgy teszi, hogy maga az ügyfél biztosít hozzáférést a saját számlájához.

A bankok arra kérik az ügyfeleiket, hogy soha ne adják meg az adataikat, ne telepítsenek semmilyen programot az eszközeikre, hogy ne essenek áldozatul banki csalásnak, illetve ne tudjanak a számítógépjükön vagy a mobiltelefonjukon adathalászatot véghez vinni. A munkatársaik soha nem küldenek fotóval ellátott igazolványt az ügyfeleik részére. Mivel az teljes mértékben felesleges, úgysem tudja az ügyfél ellenőrizni, hogy kivel beszél telefonon.

Mi a teendőnk telefonos csalás esetén?

Amennyiben valaki ilyen jellegű gyanús hívást (telefonos csalást) észlel, azonnal szakítsa meg azt. Ezt követően érdemes felkeresni a bankot a pénzintézet honlapján megadott számon, még célszerűbb személyesen megjelenni a pénzintézet fiókjában.

Nemrég a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) közösségi oldalán osztott meg egy hangfelvételt, ahol telefonos csalás során az elkövetők banki adatokhoz szerettek volna hozzáférni:

https://index.hu/gazdasag/2024/03/11/bunozok-telefon-csalok-atveres-otp-bank-figyelmeztetes-csalas-kiberbunozes/

Egy példa arról, hogy akarják megtudni a bűnözők azt, hogy a célszemély melyik banknál vezeti a számláját:

https://www.facebook.com/100089346198222/videos/671998171602953/?__so__=watchlist&__rv__=video_home_www_playlist_video_list

És egy érdekes próbálkozás:

https://www.facebook.com/100089346198222/videos/1940826329680641/?__so__=watchlist&__rv__=video_home_www_playlist_video_list